År Spelnr Regissör Arnljot Unn Gunhild Östmund Torar Gudfast Sigvald Sigurd Bård Heming Ubma Vaino Göka-Tore Åflo-Faste Olav Gissur Tormod Torfinn Finn Arnesson Tore Hund Jämtar Vikar och Olav T Lill-Östmund Regiass. Ljudteknik/Musik Övrigt Anmärkning
1935 1 Wilhelm Peterson-Berger Torsten Boberg Anna Taflin Inez Lundberg Herman Gottfrid Pihl N.P. Agerberg Nils Ruuth Olle Husberg Waldemar Broman Elias Johansson C.Hugo Sjöblom Carl Melin Ella Pihl Carl-Mauritz Gustin Nils Gustavsson                         Akt III spelades ej.
1936 2 Wilhelm Peterson-Berger Torsten Boberg Anna Taflin Inez Lundberg Herman Gottfrid Pihl N.P. Agerberg Nils Ruuth Olle Husberg Ivar Fladvad Carl Hugo Sjöblom Elias Johansson Carl Melin Ella Pihl Carl-Mauritz Gustin Manne Fundeen Herman Gottfrid Pihl Kjell Kjelldén Ossian Frumerie Tage Olsson Åke Dahlbäck Edvin Wilbe              
1937 3 Wilhelm Peterson-Berger Carl-Mauritz Gustin Signe Westrin Inez Lundberg Herman Gottfrid Pihl Nils Karlsson Nils Eriksson Edvin Holter Waldemar Broman Elias Johansson Nils August Främling Per Emil Lundin Ella Pihl Eskil Boberg Thure Jonsson Herman Gottfrid Pihl Bror Hörling Kjell Kjelldén Tage Olsson Åke Dahlbäck Edvin Wilbe            
1938 4 Wilhelm Peterson-Berger Carl-Mauritz Gustin   Inez Lundberg     Nils Eriksson         Per Emil Lundin Ella Pihl     Herman Gottfrid Pihl   Nils-Petter Thelander Tage Olsson                 Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter. N-P Thelander bekräftad av dotter Anna Thelander.
1939 5 Wilhelm Peterson-Berger Carl-Mauritz Gustin   Inez Lundberg     Nils Eriksson         Per Emil Lundin Ella Pihl     Herman Gottfrid Pihl   Nils-Petter Thelander Tage Olsson                 Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter. N-P Thelander bekräftad av dotter Anna Thelander.
1940                                                         Uppehåll.
1941                                                         Uppehåll.
1942                                                         Uppehåll.
1943                                                         Uppehåll.
1944                                                         Uppehåll.
1945 6 Herman Gottfrid Pihl Carl-Mauritz Gustin Anna-Lisa Karlsson Inez Lundberg Nils August Främling Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Ivar Fladvad Hugo Wibe Elias Eriksson Per Emil Lundin Ella Pihl Karl Nyström Arvid Olofsson Herman Gottfrid Pihl Kjell Kjelldén Allan Malmberg Tage Olsson Algot Jonsson Gabriel Edgren            
1946 7   Carl-Mauritz Gustin Anna-Lisa Karlsson   Nils August Främling Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson   Hugo Wibe Elias Eriksson Per Emil Lundin     Arvid Olofsson     Allan Malmberg Tage Olsson Algot Jonsson Gabriel Edgren             Framfördes endast på Skansen enligt protobok. Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter.
1947 8 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Anna-Lisa Karlsson Britta Norrby Nils August Främling Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Kjell Kjelldén Hugo Wibe Elias Eriksson Per Emil Lundin Stina-Britta Melander Torsten Fastborg Arvid Olofsson Nils Gustavsson Edvin Wilbe Allan Malmberg Tage Olsson Algot Jonsson Gabriel Edgren            
1948 9 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Anna-Lisa Karlsson Britta Norrby Nils August Främling Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Kjell Kjelldén Ingemar Hestner Elias Eriksson Per Emil Lundin Gertrud Johansson Torsten Fastborg Arvid Olofsson Nils Gustavsson Edvin Wilbe Stig Olofsson Tage Olsson Algot Jonsson Gabriel Edgren              
1949 10 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Anna-Lisa Karlsson Britta Norrby Nils August Främling Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Granström Erik Kristoffersson Elias Eriksson Per Emil Lundin Gertrud Johansson Torsten Fastborg Arvid Olofsson Nils Gustavsson Edvin Wilbe Allan Malmberg Tage Olsson E. Nyberg Gabriel Edgren            
1950 11 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Emy Åslund Nils August Främling Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Granström Erik Kristoffersson Elias Eriksson Per Emil Lundin Gertrud Johansson Torsten Fastborg (Carl-Erik Asplund) Arvid Olofsson Nils Gustavsson Edvin Wilbe Allan Malmberg Arthur Eriksson E. Nyberg Gabriel Edgren             Spel i Namsos.
1951 12 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Emy Åslund   Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Grahnström Erik Kristoffersson Elias Eriksson   Gulli Eriksson   Arvid Olofsson Nils Gustavsson Ivan Forsström Allan Malmberg                   Protokollsboken, även spel i Stiklestad 28-29/7. Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter.
1952 13 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Emy Åslund Per Emil Lundin Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Grahnström Erik Kristoffersson Elias Eriksson Lennart Ekerwärn Gulli Eriksson (Ingrid Groth) Torsten Fastborg (Carl-Erik Asplund) Arvid Olofsson Nils Gustavsson Ivan Forsström (Edvin Wilbe) Allan Malmberg Bengt Nyberg Artur Jonsson Henry Karlsson              
1953 14 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Emy Åslund Per Emil Lundin Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Grahnström Erik Kristoffersson Elias Eriksson Lennart Ekerwärn Gulli Eriksson Per E Lindholm Arvid Olofsson Nils Gustavsson Ivan Forsström Allan Malmberg Bengt Nyberg Anders Bohman Gustaf Sveding            
1954 15 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Emy Åslund Per Emil Lundin Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Grahnström Erik Kristoffersson Elias Eriksson Lennart Ekerwärn Gulli Eriksson Per E Lindholm Arvid Olofsson (J. Mårtensson) Nils Gustavsson Bertil Persson Allan Malmberg (Edvin Wilbe) Nils Eriksson E. Nyberg Gustaf Sveding              
1955 16 Sven d'Ailly Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Emy Åslund Per Emil Lundin (N.A. Främling) Magnus Fundin Nils Eriksson Erik Gabrielsson Gunnar Grahnström Erik Kristoffersson Elias Eriksson Lennart Ekerwärn (P.E. Lundin) Monica Melin (Gulli Eriksson) Per E Lindholm Arvid Olofsson (J. Mårtensson) Nils Gustavsson Bertil Persson Allan Malmberg (Edvin Wilbe) Nils Eriksson E. Nyberg Gustaf Sveding            
1956 17 Elis Essegård Carl-Mauritz Gustin Carin Palm Gunhild Hjelm Åke Sörenstam       Anders Andersson     Haldo Högberg Monica Melin     Nils Gustavsson                        
1957 18 Elis Essegård Carl-Mauritz Gustin   Gunhild Hjelm Åke Sörenstam       Anders Andersson     Haldo Högberg Maj-Britt Lindholm                         Rune Lindén   Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter.
1958 19 Elis Essegård Carl-Mauritz Gustin Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson Gunnar Johansson Bertil Ögren Haldo Högberg Maj-Britt Lindholm Anders Skoog Åke Håkansson Per E. Lindholm Gunnar Eng Bertil Persson Yngve Dillner Lasse Burman Gunnar Broddesson         Rune Lindén    
1959 20 Gösta Folke Carl-Mauritz Gustin Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson Gunnar Johansson Bertil Ögren Haldo Högberg Maj-Britt Lindholm Stig Thorén Claes Löfgren Yngve Dillner Gunnar Eng K.E. Forslund Nils Ericson Ulf Berggren Gunnar Broddesson         Rune Lindén    
1960 21 Gösta Folke Carl-Mauritz Gustin Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson P.E. Lindholm Olle Eriksson Haldo Högberg Maj-Britt Lindholm Stig Thorén Claes Löfgren Yngve Dillner Gunnar Eng K.E. Forslund Nils Ericson Ulf Berggren           Rune Lindén, Leif Olsson    
1961 22   Carl-Mauritz Gustin Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson P.E. Lindholm Olle Eriksson Haldo Högberg Maj-Britt Lindholm Stig Thorén   Yngve Dillner Gunnar Eng   Nils Ericson             Rune Lindén   Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter.
1962 23 Folke Abenius/Gösta Folke Carl-Mauritz Gustin Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson P.E. Lindholm Olle Eriksson Haldo Högberg Monica Lindberg Stig Thorén Walenty Israelsson Yngve Dillner Gunnar Eng Eric Boström Nils Ericson Sverker Nilsson           Rune Lindén    
1963 24 Folke Abenius Arne Nordberg Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson P.E. Lindholm Sture Bergholm Haldo Högberg Maj-Britt Westerberg Stig Thorén Walenty Israelsson Yngve Dillner Tord Åkerblom, Eric Boström Lasse Burman         Rune Lindén    
1963 USA   Folke Abenius Carl-Mauritz Gustin Wiola Johansson Gunhild Hjelm Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Andersson P.E. Lindholm Sture Bergholm Haldo Högberg Maj-Britt Westerberg Stig Thorén Walenty Israelsson Yngve Dillner Tord Åkerblom, Eric Boström Lasse Burman         Rune Lindén    
1964 25 Folke Abenius Arne Nordberg Wiola Johansson Virginia Axelsson Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta P.E. Lindholm Sture Bergholm Arne Engelbrektsson Maj-Britt Westerberg Stig Thorén Walenty Israelsson Gunnar Höglund Carl-Erik Forslund, Eric Broström Lasse Burman     Mikael Sörenstam   Rune Lindén   Enligt rullkort Mikael Sörenstam (född 1959) som Lill-Östmund.
1965 26 Folke Abenius Arne Nordberg Wiola Johansson Virginia Axelsson Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta Per Otto Olsson Sture Bergholm Arne Engelbrektsson Monica Lindberg P.E. Lindholm Walenty Israelsson Gunnar Höglund Lasse Burman         Rune Lindén    
1966 27 Folke Abenius Arne Nordberg Wiola Johansson Virginia Axelsson Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta, Kjell E Marklund Per Otto Olsson Sture Bergholm Arne Engelbrektsson Monica Lindberg Åke Håkansson Walenty Israelsson Gunnar Höglund Karl Erik Eriksson Conny Nordling       Rune Lindén, Folke Lindé, Karl Kristiansson   Uppgifter bekräftade med programblad hos Maud Henrik-Jonsson.
1967 28 Folke Abenius Arne Nordberg Wiola Johansson Virginia Axelsson Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta Per Otto Olsson Sture Bergholm Arne Engelbrektsson Monica Lindberg Per E. Lindholm Kjell E. Marklund Gunnar Höglund Karl Erik Eriksson Conny Nordling         Rune Lindén    
1968 29 Folke Abenius Arne Nordberg Wiola Johansson   Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta Per Otto Olsson Sture Bergholm Arne Engelbrektsson Monica Lindberg     Gunnar Höglund   Karl Erik Eriksson   Conny Nordling           Rune Lindén   Ej fullt bekräftad rollista, antaganden baserade på spelåret före/efter.
1969 30 Annie Jenhoff Rolf Tourd Wiola Johansson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta Per Otto Olsson Sture Bergholm Arne Engelbrektsson Monica Lindberg Åke Håkansson Walenty Israelsson Gunnar Höglund Karl Erik Eriksson Conny Nordling         Rune Lindén    
1970 31 Stig Bahlenberg Rolf Tourd Wiola Johansson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman Anders Håkansta Per Otto Olsson Sture Bergholm Kjell Persson Monica Lindberg Johnny Thronsson Walenty Israelsson Gunnar Höglund   Ralf Andersson   Conny Nordling           Rune Lindén    
1971 32 Stig Bahlenberg Rolf Tourd Wiola Johansson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Mats Magnusson Erik Gabrielsson Lasse Burman, Svante Bergström Åke Håkansson Kenth Olsson Sture Bergholm Kjell Persson Marie Olsson Anders Håkansta Bo Munther Gunnar Höglund Ralf Andersson     Leif Höglund   Rune Lindén    
1972 33 Stig Bahlenberg Rolf Tourd Wiola Johansson Marie Anne Condé Åke Sörenstam   Walenty Israelsson Lasse Burman Anders Håkansta Per-Otto Olsson Sture Bergholm Wilhelm Roempke Marie Olsson Walenty Israelsson Bo Munther Gunnar Höglund                   Rune Lindén   Gästspel i Ullånger.
1973 34 Rolf Tourd Gunnar Höglund Wiola Johansson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Walenty Israelsson Lasse Burman Anders Håkansta Nils Falck Bengt Erik Ek Kjell Persson Marie Olsson Bo Munther Walenty Israelsson Gunnar Höglund         Rune Lindén    
1974 35 Rolf Tourd Gunnar Höglund Wiola Johansson, Ruth Jonsson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Sven Andersson Walenty Israelsson Johnny Nyborg Anders Håkansta Rolf Lindahl Bengt Erik Ek Jan Saltin Yvonne Walles Johnny Nyborg Walenty Israelsson Bo Munther, Rolf Tourd         Rune Lindén    
1975 36 Rolf Tourd Gunnar Höglund Wiola Johansson, Ruth Jonsson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Sture Bergholm Bengt-Erik Ek Veit Burman Äcke Ohlsson, Anders Håkansta K.G. Johansson (Rolf Lindahl) Anders Bergqvist Jan Christer Saltin Yvonne Walles Rolf Lindahl Urban Wikén Rolf Tourd, Pelle Lindholm Erik Boström     Joakim Krockmar   Rune Lindén    
1976 37 Rolf Tourd Rolf Tourd Wiola Johansson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Sture Bergholm Bengt-Erik Ek Veit Burman Äcke Ohlsson K.G. Johansson Anders Bergqvist Göran Hestner Yvonne Walles, Madelaine Kristoffersson Rolf Lindahl Urban Wikén Rolf Tourd, Pelle Lindholm Erik Boström     Jennie Olander   Rune Lindén   Rolf Tourd som Arnljot pga halsproblem för Gunnar Höglund.
1977 38 Rolf Tourd Gunnar Höglund Wiola Johansson, Ruth Jonsson Marie Anne Condé Åke Sörenstam Sture Bergholm Bengt-Erik Ek André Lübke Äcke Ohlsson Peter Karlsson Yngve Jonsson Göran Hestner Yvonne Walles Bengt-Erik Ek Urban Wikén Rolf Tourd, Pelle Lindholm   Jan Malmberg, Lennart Andersson               Rune Lindén   Gästspel i Ransäter. Värmlänningarna spelades på Arnljotlägden.
1978 39 Josef Halfen Gunnar Höglund Wiola Johansson, Ruth Jonsson Birgitta Persson Åke Sörenstam Sture Bergholm Jan Christer Saltin André Lübke Äcke Ohlsson Johnny Persson Yngve Jonsson Göran Hestner Åslög Ohlsson Rolf Lindahl Urban Wikén Pelle Lindholm Jan Malmberg         Rune Lindén    
1979 40 Josef Halfen Gunnar Höglund Wiola Johansson, Ruth Jonsson Birgitta Persson Åke Sörenstam Conny Norling Peter Karlsson André Lübke Äcke Ohlsson Johnny Persson Yngve Jonsson Göran Hestner Åslög Ohlsson Rolf Lindahl Urban Wikén Pelle Lindholm Jan Malmberg     Håkan Zackrisson   Rune Lindén    
1980 41 Josef Halfen Gunnar Höglund Ruth Jonsson Birgitta Persson Åke Sörenstam Conny Norling André Lübke Lennart Halvarsson Äcke Ohlsson Johnny Persson Yngve Jonsson Göran Hestner Åslög Ohlsson Rolf Lindahl, Anders Erlandsson Urban Wikén Pelle Lindholm Jan Malmberg, Urban Pålsson     Håkan Zackrisson   Rune Lindén    
1981 42 Josef Halfen Gunnar Höglund Ruth Jonsson Birgitta Persson Åke Sörenstam Conny Norling André Lübke Lennart Halvarsson Äcke Ohlsson Johnny Persson Yngve Jonsson Åke Lindström Åslög Ohlsson Rolf Lindahl Urban Wikén Pelle Lindholm Jan Malmberg         Rune Lindén    
1982 43 Josef Halfen Gunnar Höglund Ruth Lindberg Birgitta Persson Janerik Wall Conny Norling André Lübke Lennart Halvarsson Äcke Ohlsson Alf Heldorsson Yngve Jonsson Åke Lindström Åslög Ohlsson Erik Lundin Urban Wikén Pelle Lindholm Jan Malmberg         Rune Lindén   Även i Stiklestad.
1983 44 Halvar Björk Gunnar Höglund Mona Björklund Birgitta Persson Janerik Wall Conny Norling André Lübke Lennart Halvarsson Äcke Ohlsson Alf Heldorsson Yngve Jonsson Åke Lindström Åslög Ohlsson Erik Lundin Urban Wikén Pelle Lindholm Jan Malmberg         Rune Lindén    
1984 45 Halvar Björk Gunnar Höglund Mona Björklund Birgitta Persson Janerik Wall Bo Sundgren André Lübke Alf Heldorsson Äcke Ohlsson Lennart Jonsson Yngve Jonsson Åke Lindström Anna Frisk Erik Lundin Urban Wikén Pelle Lindholm         Rune Lindén    
1985 46 Halvar Björk Gunnar Höglund Mona Björklund Birgitta Persson Janerik Wall Bo Sundgren André Lübke Alf Heldorsson Äcke Ohlsson Lennart Jonsson Yngve Jonsson Åke Lindström Anna Frisk Erik Lundin Urban Wikén Pelle Lindholm         Rune Lindén Sufflös: Katarina Mattsson  
1986 47 Halvar Björk Gunnar Höglund Mona Björklund Birgitta Persson Janerik Wall Per-Otto Olsson Bo Sundgren Mats Risberg Äcke Ohlsson Lennart Jonsson Claes Bergqvist Åke Lindström Anna Frisk Lars Lanner Mats Nyman Pelle Lindholm         Rune Lindén    
1987 48 Halvar Björk Tobias Frisk Mona Björklund Barbro Torén Janerik Wall Per-Otto Olsson Bo Sundgren Mats Risberg Äcke Ohlsson Lennart Jonsson Claes Bergqvist Åke Lindström Anna Frisk Lars Lanner Mats Nyman Göran Hestner         Rune Lindén    
1988 49 Halvar Björk Tobias Frisk Mona Björklund Barbro Torén Janerik Wall Ragnar Olsson Bo Sundgren Mats Risberg Äcke Ohlsson Yngve Jonsson Claes Bergqvist Åke Lindström Anna Frisk Leif Höglund Sten Karlsson Göran Hestner Ulrika Eriksson Gabriella Björk, Birgitta Sörenstam Rune Lindén   Vykort bekräftar Ulrika Eriksson som Lill-Östmund.
1989 50 Halvar Björk Tobias Frisk Mona Björklund Barbro Torén Janerik Wall Ragnar Olsson Bo Sundgren Tomas Lindberg Äcke Ohlsson Yngve Jonsson Claes Bergqvist Åke Lindström Tina Lindberg Björn Frisk Sten Karlsson Göran Hestner     Daniel Nilsson Gabriella Björk Rune Lindén   Lill-Östmund från rullkort.
1990 51 Halvar Björk Anders Jacobsson Mona Björklund Barbro Torén Janerik Wall Per Persson Bo Sundgren Tomas Lindberg Jan Bengtsson Yngve Jonsson Claes Bergqvist Åke Lindström Tina Lindberg Björn Frisk Sten Karlsson Göran Hestner Janne Bengtsson Gabriella Björk Rune Lindén Nämndemän: Oskar Nilsson, Sellfrid Sundélius Uppgifter bekräftade med programblad hos Maud Henrik-Jonsson.    
1991 52 Halvar Björk Anders Jacobsson Mona Björklund Barbro Torén Janerik Wall Ragnar Olsson Michael Stenhammar Örjan Westin Anders Westin B.O. Lättström Claes Bergqvist Åke Lindström Tina Lindberg Björn Frisk Sten Karlsson Göran Hestner Kicki Korths-Aspegren Rune Lindén    
1992 53 Halvar Björk Anders Jacobsson Mona Björklund Barbro Torén Janerik Wall Ragnar Olsson Michael Stenhammar Örjan Westin Anders Westin B.O. Lättström Claes Björkqvist Åke Lindström Kristina Korths-Aspegren Björn Frisk Sten Karlsson Göran Hestner Ludvig Orvegård Gabriella Björk Rune Lindén        
1993 54 Halvar Björk Anders Jacobsson Marie Bergström Gabriella Gabbitas Janerik Wall Ragnar Olsson Michael Stenhammar Örjan Westin Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Åke Lindström Kristina Korths-Aspegren Björn Frisk Sten Karlsson Göran Hestner Maud Henrik-Jonsson Anders Wikholm, Magnus Wikholm Smink: Annika Lindgren, Lena Bengtsson  
1994 55 Halvar Björk Anders Jacobsson Marie Bergström Gabriella Gabbitas Janerik Wall Ragnar Olsson Michael Stenhammar Peter Möller Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Åke Lindström Kristina Korths-Aspegren Björn Frisk Bo Sundgren Göran Hestner Frida Landgren          
1995 56 Halvar Björk Kent Knutsson Marie Bergström Gabriella Gabbitas Janerik Wall Ragnar Olsson Michael Stenhammar Manne Sundin Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Åke Lindström Kristina Korths-Aspegren Björn Frisk Sten Carlsson Göran Hestner Bo Sundgren   Christina Cricko Bergström Frida Landgren, Maud Henrik-Jonsson     Praktisk regissör Gabriella Björk pga sjukdom för H. Björk.
1996 57 Halvar Björk Kent Knutsson Marie Bergström Gabriella Gabbitas Björn Frisk Anders Olsson Michael Stenhammar Örjan Westin Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Marcus Ljungh Lena Bengtsson Janne Bengtsson Bo Sundgren Göran Hestner Peter Möller Martin Wagenius, Steven Isaksson Jonatan Hägglund-Westin     Praktisk regissör Gabriella Björk pga sjukdom för H. Björk. Gästspel i Borgvattnet.
1997 58 Halvar Björk Kent Knutsson Marie Bergström Åslög Ragnarsdotter Björn Frisk Anders Olsson Joakim Espell Steven Isaksson Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Marcus Ljungh Lena Bengtsson Peter Möller Örjan Westin Göran Hestner Conny Lagé, Andreas Högström, Björn Sandin Martin Wagenius, Mikael Andersson   Frida Landgren     Praktisk regissör Gabriella Björk pga sjukdom för H. Björk.
1998 59 Frida Landgren Kent Knutsson Marie Bergström Åslög Ragnarsdotter Gunnar Höglund Anders Olsson Joakim Espell Steven Isaksson Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Marcus Ljungh Lena Bengtsson Peter Möller Örjan Westin Janne Bengtsson Mikael Andersson Conny Lagé, Andreas Högström, Björn Sandin Martin Wagenius, Mikael Andersson Fredrik Karlsson    
1999 60 Per Holmberg Kent Knutsson Marie Bergström Sara Olofsson Gunnar Höglund Anders Olsson Joakim Espell Leif Höglund Henric Tungström Anders Ebenhard Claes Bergqvist Marcus Ljungh Ida Moberg Peter Möller Kjell-Åke Sundin Janne Bengtsson Peter Möller Mikael Andersson Conny Lagé, Björn Sandin, Manne Sundin Martin Wagenius, Mikael Andersson Anna Bergman Maria Flink Åke Ericsson, Marcus Eriksson    
2000 61 Per Holmberg Kent Knutsson Lena Bengtsson Sara Olofsson Gunnar Höglund Anders Olsson Joakim Espell Leif Höglund Stefan Berg Anders Ebenhard Claes Bergqvist Peter Möller Ida Moberg Dick Helgesson Kjell-Åke Sundin Janne Bengtsson Björn Sandin Mikael Andersson Conny Lagé, Björn Sandin, Manne Sundin Martin Wagenius, Mikael Andersson Nikolaj Lurjé Annika Isaksson-Larsson Marcus Eriksson, Tony Jansson  
2001 62 Hans Qviström Kent Knutsson Lena Bengtsson Sara Olofsson Gunnar Höglund Anders Olsson Steven Isaksson Leif Höglund Stefan Berg Claes Fredriksson Joakim Svensson Peter Möller Ida Moberg Dick Helgesson Kjell-Åke Sundin Janne Bengtsson Peter Madsen Håkan Larsson Mikael Andersson Conny Lagé, Björn Sandin, Joakim Svensson Anders Kallin, Mikael Andersson Dan Sundin, Seth Nilsson Lars Samuelsson, Lars Albertsson Wilhelm Peterson-Berger: Peter Möller  
2002 63 Hans Qviström Karl-Arne Retzell Lena Bengtsson Sara Olofsson Gunnar Höglund Anders Olsson Steven Isaksson Leif Höglund Mikael Andersson Claes Fredriksson Joakim Sillrén Peter Möller Ida Moberg Dick Engelin Stig Ulvild Kjell-Åke Sundin Peter Madsen Håkan Larsson Anders Kallin Conny Lagé, Åke Ericsson, Joakim Svensson Anders Kallin, Lennart Jonsson Emmelinda Machnow Andreas Högström Lill-Arnljot: Dan Sundin | PB: Peter Möller | Sufflös: Annika Isaksson-Larsson
2003 64 Hans Qviström Karl-Arne Retzell Lena Bengtsson Sara Olofsson Gunnar Höglund Anders Jermakova Olsson Steven Isaksson Leif Höglund Mikael Andersson Claes Fredriksson Peter Madsen Stig Ulvild Isabelle Paulsson Conny Lagé Björn Sandin Kjell-Åke Sundin Esbjörn Ogevall Håkan Larsson Mats Bäckström Lars Stenmark, Åke Ericsson, Johan Bengtsson Tommy Zakrisson, Lennart Jonsson Emmelinda Machnow Peter Hedman Lill-Arnljot: Dan Sundin | PB: Kjell-Åke Sundin  
2004 65 Hans Qviström Håkan Borgsten Michaela Grääs Sara Olofsson Ulf Larsson Anders Jermakova Olsson Henric Tungström Leif Höglund Mikael Andersson Claes Fredriksson Stefan Machnow Stig Ulvild Isabelle Paulsson Conny Lagé Björn Sandin Kjell-Åke Sundin Tomas Sundin Lars Stenmark, Åke Ericsson, Johan Bengtsson Johan Bengtsson, Lars Norman Oskar Sjödin Peter Hedman Lill-Arnljot: Emmelinda Machnow
2005 66 Hans Qviström Håkan Borgsten Michaela Grääs Sara Olofsson Ulf Larsson Bo Sundgren Henric Tungström Leif Höglund Mikael Andersson Joel Fürstenberg-Hägg Stefan Machnow Stig Ulvild Pernilla Holmström Conny Lagé Björn Sandin Kjell-Åke Sundin Lars Norman, Åke Ericsson, Olof Olsson Olof Olsson, Lars Norman Oskar Sjödin Per Nauman, Peter Hedman Berättare: Tomas Sundin, Isa Olofsson  
2006 67 Hans Qviström Håkan Borgsten Michaela Grääs Sara Olofsson Ulf Larsson Bernt Fax Henric Tungström Stefan Machnow Mikael Andersson Joel Fürstenberg-Hägg Dick Helgesson
Jens Bäckman
Leif Höglund Pernilla Holmström Peter Möller Sebastian Larsson Kjell-Åke Sundin Lars Norman, Åke Ericsson, Jens Bäckman Ragnar Moberg, Jens Bäckman Adrian Grääs Per Nauman, Peter Hedman
Sång: Ida Moberg, Flöjt: Fredrik Dahlberg, Flöjtarr: Cecilia Öhrwall
Lill-Arnljot: Antonio Grääs
Scenbygge: Pelle Hollsten
2007 68 Hans Qviström Henrik Ögren Michaela Grääs Sara Olofsson Ulf Larsson Bernt Fax Björn Sandin Stefan Machnow Joel Fürstenberg-Hägg Conny Lagé Kjell-Åke Sundin Leif Höglund Pernilla Holmström Jens Bäckman Åke Ericsson Henric Tungström Lars Norman, Patrik Andersson, Tomas Sundin   Adrian Grääs        
2008 69 Hans Qviström Henrik Ögren Maud Henrik-Jonsson Sara Olofsson Ulf Larsson Kjell Sundin Björn Sandin Patrik Andersson Fredrik Eriksson Fredrik Alverland Mattias Gråberg Stefan Machnow Sabina Simonsson Jens Bäckman Åke Ericsson Henric Tungström David Nordling, Pär Broman, Tomas Sundin   Linnéa Espell      
2009 70 Hans Qviström Henrik Ögren Maud Henrik-Jonsson Linda Åkergren Ulf Larsson Kjell Sundin Patrik Andersson Björn Johnsson Fredrik Eriksson Andreas Ekeroot Mattias Gråberg Stefan Machnow Hanna Bengtsson Per Edlund Åke Ericsson Henric Tungström David Nordling, Mattias Nilsson, Maria M. Broman   Linnéa Espell     Lill-Arnljot: Joel Machnow  
2010 71 Hans Qviström Peter Mellgren Anna Ingridsdotter Bäckman Linda Åkergren Ulf Larsson Kjell Sundin Patrik Andersson Jimmy Söderlund Björn Johnsson Andreas Ekeroot Mattias Gråberg Stefan Machnow Hanna Bengtsson Simon Åkerlund Joakim Fredriksson Henric Tungström           Maria M. Broman, Mattias Nilsson, Magnus Nilsson Lars-Olov Larsson, Jens Bäckman William Espell   Kjell-Åke Sundin Lill-Arnljot: Joel Machnow
2011 72 Åsa Bergh Emil Grudemo El Hayek Lena Bengtsson Linda Åkergren Björn Sandin Kjell-Åke Sundin Patrik Andersson Jimmy Söderlund Björn Johnsson Andreas Ekeroot Mattias Gråberg Joakim Sillrén Ylva Åström Nils Johan Söderberg Joakim Fredriksson Mikael Andersson   Tobias Frisk   Pehr Häggkvist   Maria M. Broman, Mattias Nilsson, Magnus Nilsson Lars-Olov Larsson, Jens Bäckman Tor Sköldqvist   Catharina Tylleskär Sufflöser: Anna Wall, Ida Moberg  
2012 73 Åsa Bergh Emil Grudemo El Hayek Anna Ingridsdotter Bäckman Linda Åkergren Björn Sandin Magnus Nilsson Jens Bäckman Åke Ericsson Patrik Andersson Mathias Hedenborg Mattias Gråberg Joakim Sillrén Ylva Åström David Nordling Mattias Nilsson Mikael Andersson   Tobias Frisk   Pehr Häggkvist Robert Johansson Kenneth Hägglund, Robert Johansson, Simon Lundhag Lars-Olov Larsson, Mikael Wallentin Tor Sköldqvist   Kjell-Åke Sundin | Ljudinspelningar: Åsa Bergh Sufflös: Lena Bengtsson
2013 74 Åsa Bergh David Nordling Anna Ingridsdotter Bäckman Ylva Åström Henric Tungström Magnus Nilsson Jens Bäckman Rasmus Österberg Simon Lundhag Åke Ericsson Mattias Gråberg Joakim Sillrén Mikaela Pålsson Milton Persson Mattias Nilsson Mikael Andersson Pehr Häggkvist   Kenneth Hägglund, Robert Johansson, Mathias Hedenborg Lars-Olov Larsson, Mikael Wallentin Tor Sköldqvist Kjell-Åke Sundin | Ljudinspelningar: Åsa Bergh Berättarkvinnor: Kiki Korths-Aspegren, Agnes Persson, Maria M. Broman, Elvira Sandin, Anna Wall  
2014 75 Åsa Bergh Peter Mellgren Annika Paulsson Björmo Ylva Åström Henric Tungström Åke Ericsson Jens Bäckman Rasmus Österberg Simon Lundhag Lars Fransson Pehr Häggkvist Anders Hamrén Mikaela Pålsson Milton Persson Mattias Nilsson Mikael Andersson Maria M. Broman Tilda Lindqvist Per Resman, Tommy Nord, Robert Johansson Lars-Olov Larsson, Mikael Wallentin Moa Boström Hellgren Isabelle Johannesson Kjell-Åke Sundin | Ljudinspelningar: Åsa Bergh, Mikaela Pålsson Wilhelm Peterson-Berger: Björn Sandin | Carl Johan Wenngren (sufflös): Isabelle Johannesson
Arnljots Nornor: Catharina Tylleskär, Anna Persson, Lisa Boström | Harald Sigurdsson: Holger Häggkvist
75-årsjubileum med extra föreställning för tidigare medlemmar.
2015 76 Stefan Moberg Emil Grudemo El Hayek Anna Frisk Amanda Nygren Ulf Larsson Jörgen Mårtensson David Nordling Jens Gelin Johan Antman Rasmus Österberg Pehr Häggkvist Anders Hamrén Mikaela Pålsson Robert Johansson Mattias Nilsson Mikael Andersson Maria M. Broman Lisa Boström David Nordling Per Resman, Tommy Nord, Charlie Knuting Lars-Olov Larsson, Agnes Pettersson Thea Malm Jens Bäckman | Ljudinspelningar: Mikaela Pålsson

Lill-Arnljot: Tor Skjöldkvist | Lill-Gunhild: Moa Boström Hellgren | Harald Sigurdsson: Holger Häggkvist

 
2016 77 Håkan Borgsten Johan Antman Anna Frisk Amanda Nygren Björn Sandin Jörgen Mårtensson Tommy Nord Per-Olof Göransson David Nordling Anna Ingridsdotter Bäckman Magdalena Fredriksson Mattias Nilsson Mikaela Pålsson Robert Johansson Björn Johnsson Mikael Andersson Anna Ingridsdotter Bäckman, Magdalena Fredriksson, Mikael Andersson, Tommy Nord
Anna Frisk, Björn Sandin, Liv Holmvik, David Nordling, Tor Sköldqvist, Moa Boström Hellgren
Moa Boström Hellgren Jens Bäckman | Jämtlandssången: Arméns Musikkår

Berättarbarn: Stina Sandberg, Laban Berglin, Walter Riddar Palm
Vainos spöken: Anna Persson, Lisa Boström, Åke Ericsson

De traditionella kostymerna användes ej.
2017 78 Hans Qviström David Nordling Lisa Boström Amanda Nygren Kjell-Åke Sundin Jörgen Mårtensson Tommy Nord Åke Ericsson Robert Johansson Anna Ingridsdotter Bäckman Magdalena Fredriksson Mattias Nilsson Mikaela Pålsson Nils Rolf Per Wik Magnus Nilsson Jon Forsberg Anna Persson, Oskar Svanberg, Mattias Salomonsson Idun Bäckman Jens Bäckman | Ljudinspelningar: Hans Qviström, Mikaela Pålsson Skalder: Liv Holmvik-Hjort, Björn Sandin | Scenbygge: Robert Johansson
 
2018 79 Hans Qviström David Nordling Lisa Boström Anna Persson Kjell-Åke Sundin Bo Oscarsson Tommy Nord Stefan Machnow Robert Johansson Anna Ingridsdotter Bäckman Magdalena Fredriksson Mattias Nilsson Mikaela Pålsson Nils Rolf Lars Fransson Björn Sandin Joel Machnow, Liv Holmvik-Hjort, Agnes Persson Johan Thyni, Robert Johansson Idun Bäckman Jens Bäckman | Ljudinspelningar: Hans Qviström, Mikaela Pålsson Scenbygge: Robert Johansson, Hans Qviström | Stagefighting-instruktör: Mattias Nilsson
 
2019 80 Daniel Adolfsson David Nordling Anna Persson Kjell-Åke Sundin Bo Oscarsson Tommy Nord Anna Ingridsdotter Bäckman Magdalena Fredriksson Mikaela Pålsson Björn Sandin Liv Holmvik-Hjort, Agnes Persson Mikaela Pålsson Jens Bäckman
9 mars 2019 spelades "Arnljot on Ice" i Vinterparken under VM Stadsfesten. Regi: Mikaela Pålsson.
Ensemble: David Nordling, Anna Persson, Mikaela Pålsson, Lisa Boström, Liv Holmvik-Hjort, Peter Mellgren.